kontakt@akademialiderow.edu.pl 519793767

RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O LWOWIE

  1. Knajpy i lokale, które trzeba odwiedzić
  2. Lwowskie zabytki
  3. Ceny na Ukrainie


  1. Knajpy i lokale, które trzeba odwiedzić we Lwowie

• Restauracja ATLAS – Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia jest legendarna restauracja ATLAS znajdująca się na lwowskim rynku. Miejsce to jest wyjątkowe na mapie Lwowa ponieważ kryje w sobie polską historię. Nazwa pochodzi od założyciela Atlassa, który wsławił się „wynalezieniem” ulubionej nalewki literatów – „atlasówki”. ATLAS swoim wystrojem nawiązuje mocno do dwudziestolecia międzywojennego. Warto dodać, że jedzenie mają przepyszne, a menu jest po polsku.
Ciekawostka: Zięć Atlassa, Edmund Tarlerski, w towarzystwie znany jako pan Edzio, był twócrcą 12 rodzajów nalewek. Jednak zasłynął z czego innego. Za jego czasów, w „Atlasie” powstała pierwsza we Lwowie płatna toaleta. Szybko też powstało powiedzenie znane w mieście jeszcze do dzisiaj – „pójść do Edzia” znaczyło pójść do toalety.
Ciekawostka 2: Wszyscy uczestnicy sesji wyjazdowej mają zagwarantowane dwa obiady w ATLASIE (14-15 grudnia)

atlasatlasatlas

• Kryjivka / Kryjówka – Jest to chyba najbardziej znana restauracja we Lwowie. Już wejście do restauracji jest nietypowe – brak oznaczeń, żołnierz z bronią w ręku i obowiązkowe hasło: Slava Ukraini! Jeżeli uda nam się dostać do środka obowiązkowe jest wypicie kieliszka ukraińskiego alkoholu – medowuchy (miodówka? ;)) – dopiero wtedy żołnierz na warcie wpuści nas do kryjówki. W środku jest mnóstwo broni i strojów, w które ludzie się przebierają. Między stolikami wędrują nie tylko kelnerki, ale także żołnierze, często śpiewający, pijący i grający na akordeonie. Na zewnątrz zrobiono całe centrum dowodzenia. Oprócz nietypowych komputerów stoi tam także tzw. transformers UPA. Na dachu budynki postawiono działo. Restauracja słynie z przyjaznej atmosfery i bardzo dobrego jedzenia.

kryjivkakryjivkakryjivka

 

• Teatr Piwa Pravda – ta wielokondygnacyjna restauracja kryje w sobie prawdziwie piwny klimat. Na parterze oprócz warzelni usytuowany jest sklep pełen beczek i skrzynek piwa. Każda kondygnacja różni się wystrojem, lecz wszystko połączone jest ze sobą prześwitem między piętrami. W pravdzie oprócz dobrego piwa dostaniemy także świetne jedzenie, a wieczorami można posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu ich własnej orkiestry. Ceny piwa są nieco droższe niż w innych restauracjach (0,33l – 24 hrywny, czyli ok. 4zł), ale jak na polskie realia cena nadal jest niezwykle niska, w dodatku zostaje zrekompensowana przez jakość i smak. :)

prawdaprawdaprawda

 

• Masoch Cafe – Kawiarnia, która wieczorami zmienia się w pub. Atmosfera jest wesoła, większość gości siedzi popijając piwo lub medowuchę czekając co się stanie. Wystrój pełen jest masochistycznych rekwizytów – kajdanek, biczów, pasów itp. W końcu nadchodzi ten moment – kelnerka porywa jednego z gości, każe mu ściągać koszulę, kładzie jego ręce na krześle i wyciąga swój bat. Przedstawienie to można zobaczyć wielokrotnie podczas jednego wieczoru. Zdarza się także wiązanie, polewanie woskiem czy też smarowanie po gołym ciele kostkami lodu. Knajpa tylko dla ludzi o mocnych nerwach! :))

masochmasochprawda

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  2. Zabytki Lwowa

cmentarz

Cmentarz Łyczakowski – Został założony w 1786 roku „na fali” wyprowadzania nekropolii za miasta i jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. Wcześniej w tym miejscu istniał już w XVI wieku cmentarz zmarłych na dżumę. Znajduje się tu ok. 300 tys. mogił, wśród pochowanych znajdziemy sporo znanych, polskich i ukraińskich osobistości np. Marię Konopnickę, Karola Szajnochę, Iwana Franko i wielu innych. Bardzo ważną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest wydzielony Cmentarz Obrońców Lwowa nazywany również Cmentarzem Orląt Lwowskich ze względu na pochowaną na nim młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencję. Na cmentarzu znajduje się w sumie ok. 3000 mogił uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 lub w latach późniejszych. Na cmentarz można dostać się bardzo łatwo tramwajem odjeżdżającym z lwowskiego rynku.

 

 

cmentarz

Opera Lwowska – jej pełna nazwa brzmi: Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Opera wybudowana została w 1900 roku i znajduje się w samym centrum Lwowa – 2 minuty od rynku oraz 2 minuty od miejsca, gdzie będą odbywać się wykłady. To unikalny budynek będący nie tylko dziełem sztuki architektonicznej, ale także malarstwa i rzeźby reprezentując eklektyzm w sztuce. Autorami rzeźb są między innymi Stanisław Wójcik, Julian Markowski, Tadeusz Wiśniowiecki, Tadeusz Barącz oraz Antoni Popiel. Widownia Teatru mieści 1200 miejsc. Każdy kto jest zwolennikiem i wielbicielem sztuki znajdzie w tym miejscu coś zachwycającego, coś co go z pewnością wprawi w zdumienie i w zachwyt.

 

 
 

cmentarz

Stare Miasto wraz z rynkiem – jest to zabytkowa dzielnica Lwowa, część miasta lokowana w 1356 przez króla Polski Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Od 1998 roku znajduje się na liście światowego dzedzictwa UNESCO. Rynek i okolice, to miejsce, które warto odwiedzić zarówno za dnia jak i w nocy. Podziwiać tu można piękne kamienice, a wieczorem spędzić czas w wyjątkowych knajpkach i restauracjach. Lwów to miasto tętniące życiem. :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

cmentarz

Czarna Kamienica – kamienica we Lwowie, w Rynku pod nr. 4, renesansowa, wzniesiona w latach 1588–1589 według projektu Piotra Barbona.Jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury XVI w.; w latach 1926–1940 mieściła Muzeum Historyczne Miasta Lwowa, w tym od 20 listopada 1938 Muzeum Historyczne Obrony Lwowa. Od 1940 mieści ukraińskie Muzeum Historyczne we Lwowie. Fasada kamienicy pokryta jest diamentową rustyką z piaskowca, który poczerniał ze starości lub – według innych źródeł – został pomalowany na czarno; stąd pochodzi nazwa kamienicy.

Kolumna Adama Mickiewicza – pomnik Adama Mickiewicza na Placu Mariackim (obecnie Plac Mickiewicza, ukr. Площа Міцкевича) na Starym Mieście we Lwowie, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1902–1904 według projektu Antoniego Popiela, odsłonięty 30 października 1904.

 
 
 
 
 
 
 
 

  3. Ceny we Lwowie


Transport:
Tramwaj – 2 UAH (ok. 35gr)
Marszrutka Szeginie – Lwów – 37 UAH (ok. 6,5zł)
Taksówka z lotniska na rynek – 80 UAH (ok. 13zł)

Restauracje:
Obiad w Restauracji Puzata Hata – 50-70 UAH (ok. 8-12zł)
Talerz zakąsek w barze Bańka – ok. 80 UAH (ok. 14zł)
Kawa w kawiarniach – ok. 20 UAH (ok. 3,5zł)
Piwo w Teatrze Piwa Prawda 0,33l – 24 AUH (ok.4zł)
Piwo w restauracjach – od 8 UAH (ok. 1,40zł).
Naleśniki z mięsem w restauracji Premiera Lwowska 150g – 18 UAH (ok. 3zł)
Placek po węgiersku w Premierze Lwowskiej 400g – 38 UAH (ok. 7zł)
Gorąca czekolada w Manufakturze Czekolady – 40 UAH (ok. 7zł)
Obiad w Kryjivce – 40-100 UAH (ok. 7-17zł)

Sklepy:
Coca-cola 0,5l – 9 UAH (ok. 1,5zł)
Woda 0,5l – 8 UAH (ok. 1,3zł)
Woda 0,75l – 11 UAH (ok. 1,9zł)
Chleb – 8 UAH (ok. 1,35zł)
Piwo 0,5l – 7 UAH (ok. 1,18zł)
Szynka 1kg – 100 UAH (ok. 17zł)
Pomidory 1kg – 28 UAH (ok. 4,7zł)
Papierosy – 13 UAH (2,2zł)
Czekolada – 16 UAH (2,7zł)