kontakt@akademialiderow.edu.pl 519793767

Historia i Dorobek

HISTORIA I DOROBEK PAAL

Historia Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów sięga sierpnia 2011 roku, kiedy  to Jacek Spendel, obecny prezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości i dyrektor Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, przebywał na wakacyjnym stażu w Goldwater Institute, najskuteczniejszym wolnorynkowym instytucie spraw publicznych w Stanach Zjednoczonych. To wówczas pojawił się pomysł organizacji nowatorskiego projektu edukacyjnego zorientowanego na kształcenie przyszłych liderów wolności w Polsce. Idea Akademii to owoc wielu dyskusji pomiędzy Jackiem Spendlem a Darcy Olsen, panią prezydent Goldwater Institute.

Jesień roku 2011 stała pod znakiem organizacji całego kursu, budowy strony internetowej oraz  dedykowanej platformy e-learningowej. Pierwsza edycja PAAL została zorganizowana na wiosnę (marzec-czerwiec) 2012 roku. Organizatorów pozytywnie zaskoczyła liczba osób, które zapisały się na Akademię, była ich ponad setka. Z początku Akademia była także dużo  uboższa jeśli chodzi o oferowany program. Istniał wówczas tylko jeden kurs (złożony z modułów: ekonomia, polityka, komunikacja społeczna), w którym można było uczestniczyć  on-line lub w trybie rzeczywistym, w Katowicach. Pierwszym zwycięzcą Akademii był  Jacek Nowicki z Zielonki k. Warszawy.

Kolejne edycje Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów szły w kierunku ciągłego rozszerzania oferty edukacyjnej oraz korzyści dla najlepszych. Począwszy od II edycji można wybierać kursy fakultatywne, ulepszona została także platforma edukacyjna. Początkowo kurs rzeczywisty miał miejsce w Katowicach, jednak od IV do VI edycji przeniósł się do Krakowa. Dyrektorem PAAL był w tym czasie Bartłomiej Pasiowiec,  krakowski współpracownik Fundacji WiP oraz Instytutu Misesa, doświadczony PR-owiec. W tym  okresie zmianie uległ kurs rzeczywisty, który przeobraził się w kurs managerski i nabrał wielu cech praktycznych z dziedziny zarządzania.

Polsko-Amerykańska Akademia Liderów to także duży sukces medialny (pisały o nas czołowe portale, a także np. Polska Agencja Prasowa) i istotne wzmocnienie edukacyjnego skrzydła polskich wolnorynkowców. Nasi najlepsi absolwenci to nie tylko stażyści amerykańskiego Goldwater Institute (historie Weroniki i Grega można przeczytać tutaj), uczestnicy praskiego programu AIPES czy słoweńskiego Liberty Seminar. Pośród naszych absolwentów spotkać można m.in. dziennikarza ekonomicznego dziennika Rzeczpospolita, założyciela firmy szkoleniowej Górecki Group (obecnie pracującej m.in. na rzecz PAAL), szefa kampanii prezydenckiej Pawła Kukiza (i kandydata na burmistrza Bielawy), czy wiceprezesa czołowego polskiego think-tanku wolnościowego.



1261
absolwentów
373 wykłady na wszystkich kursach
87 gości specjalnych: polityków, dziennikarzy, liderów NGO, przedsiębiorców
80 publikacji medialnych na temat Akademii
35 wykładowców
13 partnerów projektu
9 krajów, do których wyjechali na szkoły letnie/staże absolwenci PAAL
6 zwycięzców PAAL odbyło staż w Arizonie
11 edycji Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów